Bronzová socha s názvem „Mateřství“, jejíž autorkou je sochařka Lea Vivot, byla slavnostně odhalena v úterý 18.9.2018, přímo před hlavním vchodem do budovy porodnice za přítomnosti Doc. MUDr. Jaroslava Feyereisla, CSc. a zástupkyní Canadian Medical Care Praha MUDr. Barbary Taušové. Tato krásná socha zde byla umístěna jako poděkování za úspěšnou a dlouholetou spolupráci mezi Canadian Medical Care Praha a Ústavem pro péči o matku a dítě. Odhalení sochy se zúčastnily také velvyslankyně Kanady paní Barbara C. Richardson a autorka sochy paní Lea Vivot.

Lea Vivot: Ze života česko-kanadské sochařky

Lea Vivot je mezinárodně uznávanou umělkyní, která v současné době žije v Kleinburgu v kanadském Ontariu. Narodila se v Šumperku a působí v oblasti sochařství, kresby a grafiky. Tvoří v Kleinburgu, New Yorku, Acapulcu a v Praze. Její umělecká dráha začala v sedmdesátých letech minulého století. V této době pracovala na bronzových sochách, díky nimž se stala velmi rychle mezinárodně uznávanou umělkyní. Sochy vytváří vždy v životní velikosti, zobrazuje nejčastěji rodiny, páry a matky s dětmi. Postavy zachycuje specifickým způsobem na lavičkách. Ty k jejímu uměleckému dílu neodmyslitelně patří. Možná právě pro onen neobyčejný umělecký rukopis se její bronzové sochy nacházejí v Montrealu, New Yorku i Torontu.

První velké dílo s názvem Lavička lásky vystavila v roce 1978 v nákupním centru v Torontu. Kontroverzní, možná až provokativní, sousoší na svou dobu návštěvníci nákupní galerie nelibě nesli. Později však město Toronto koupilo lavičku za 150 000 amerických dolarů. V Praze můžete vidět její Lavičku neřesti u budovy Sazky ve Vysočanech (The Bench of Vice), Tajemnou lavičku v ulici Veleslavínova na Starém Městě nebo sousoší Matka a dítě před hotelem Le Palais na Vinohradech. V celé České republice vystavuje již přes deset uměleckých děl.

Další sochy si můžete prohlédnout také na pobočkách zdravotnického zařízení Canadian Medical, přesněji v prostorách historických budov Waltrovka a Hadovka a také na centrále ve Veleslavíně. Soukromá klinika Canadian Medical zapůjčila za dlouhodobou spolupráci jednu sochu Ústavu pro péči o matku a dítě.