Od 1. 6. 2022 začíná výzkumný projekt, který se týká zjištění nedostatečné hladiny vitaminu B12 u novorozenců. Nízká hladina může mít různé příčiny, nejčastěji se jedná o nedostatek vitaminu B12 v mateřském mléce při nerozpoznaném deficitu u matky, ale může se jednat i o poruchy vstřebávání v trávicím traktu a vzácné vrozené poruchy metabolismu vitaminu B12. Nízká hladina se projevuje neprospíváním, chudokrevností a závažnými neurologickými obtížemi, které mohou být i nevratné. Proto je s výhodou zjistit nedostatek vitamínu B12 laboratorně než dojde ke klinickým projevům již v prvních dnech života při běžném novorozeneckém screeningu. Následná suplementační léčba, spočívající v doplnění vitaminu B12 v organismu, bývá vysoce efektivní.
Vyšetření nevyžaduje žádný další odběr, protože ho lze provést ze stejného vzorku suché kapky krve v rámci běžného novorozeneckého screeningu („odběr z patičky“) .

Účast Vašeho dítěte ve studii je dobrovolná. K zařazení Vašeho dítěte do této studie budeme potřebovat váš písemný informovaný souhlas, který obdržíte v těhotenské poradně nebo na porodním sále při přijetí k porodu.

Podrobnější informace k tomuto novému vyšetření najdete v Informovaném souhlasu se studií.