V nastávající zimní sezóně lze očekávat souběh onemocnění covid-19 a chřipky s nepředvídatelným průběhem. Zejména u chřipky vzhledem k mírným předchozím dvěma letům panují mezi epidemiology obavy z možné velké epidemie. Nyní je proto optimální doba pro očkování proti oběma nemocem.

CHŘIPKA: pro těhotné možnost aplikace v těhotenské poradně ÚPMD kdykoliv v průběhu těhotenství po předchozí telefonické dohodě (tel. 296 511 424). Vakcínu lze těsně před aplikací zakoupit v lékárně ÚPMD. Aplikace je zpoplatněna částkou 200 Kč. S sebou těhotenskou průkazku a očkovací průkaz (je-li k dispozici). Vakcinu lze aplikovat 1-2 týdny po prodělaném covidu.

COVID-19: očkuje se v očkovacích centrech

  • základní očkování : 2 dávky původní vakcínou
  • posilující 3. a 4. dávka : bivalentní (proti omikronu) vakcína, lze podat po jakékoliv předchozí očkovací látce proti covidu

Doba aplikace: 3 měsíce po posledním očkování proti covidu nebo 3 měsíce po prodělání covidu.

Vakcína proti covidu-19 nemusí onemocnění zabránit (její princip je, že musí být především bezpečná a až pak účinná), prokazatelně však snižuje počet osob hospitalizovaných na JIP s těžkým průběhem (data ÚZIS – prof. Dušek). Epidemiologická data ukazují, že těhotné onemocní covidem stejně často jako netěhotné, průběh onemocnění u nich však byl významně závažnější.

Očkování proti covidu v posledním trimestru chrání jak matku, tak novorozence.

S očkováním proto neváhejte!

Více informací najdete v brožuře vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR (pdf).

V případě dotazů neváhejte kontaktovat ústavního hygienika ÚPMD MUDr. Marcelu Křížovou, e-mail: marcela.krizova@upmd.eu, ev. tel.: 296 511 829.