I v Ústavu pro péči o matku a dítě pracuje mnoho žen, které se vědě věnují. Je nám ctí představit vám paní prof. RNDr. Ilonu Hromadníkovou, Ph.D.

Prof. RNDr. Ilona Hromadníková, Ph.D. získala cenu Lorem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR v soutěži Česká hlava 2022. Významné ocenění si paní profesorka odnesla za novou metodu diagnostiky onemocnění u těhotných žen, která souvisí s vysokým krevním tlakem. Nová metoda umožňuje nemoc zjistit včas, navíc s vysokou přesností a v dostatečném předstihu. Metodu odborníci uplatní v každé průměrně vybavené genetické laboratoři, čímž se stává dostupnou širšímu spektru pacientek. Vysokým krevním tlakem podle lékařů trpí v těhotenství až 10 % žen.

Ve své práci paní profesorka objevila i dosud neznámou skutečnost, a to že nemocemi spojenými s vysokým tlakem trpí i děti, které se narodily z komplikované gravidity. I pro tyto případy vyvinula diagnostiku, která je nyní patentována.

Cena Lorem je udělována odbornou komisí každoročně za nejlepší výzkum v oblasti zdravotnictví.

BLAHOPŘEJEME!

(Slavnostní předání ceny paní prof. RNDr. Iloně Hromadníkové, Ph.D. najdete od 28. minuty v iVysílání České televize – Česká hlava 2022)

 

prof. RNDr. Ilona Hromadníková, Ph.D.

Česká hlava 2022