Endometrióza je nezhoubné, ale přesto velmi závažné onemocnění postihující výlučně ženy, a to nejčastěji mladé ženy ve věku 20-40 let. Podstatou endometriózy je přítomnost různě velkých ložisek tkáně podobné děložní sliznici s hojnou příměsí vaziva, která se vyskytují v různých částech těla, nejčastěji však v dutině břišní – v malé pánvi. Lehčí formy endometriózy postihují pánevní pobřišnici či vaječníky, těžší formy jsou charakterizovány prorůstáním této patologické tkáně do okolních struktur a orgánů – do poševní stěny, stěny tlustého střeva, do močového měchýře, močovodů.
Endometrióza postihuje odhadem 6-10 % žen ve fertilním věku. Zdaleka ne u všech žen je však nutné operační řešení. To je nutné především u žen trpících chronickými bolestmi v podbřišku. Endometrióza se často podílí na ženské neplodnosti – odhaduje se, že 25-40 % žen léčících se s neplodností, má endometriózu. Mezi ženami trpícími chronickou pánevní bolestí se endometrióza nachází v 70-90 %.
Endometrióza se v některých případech nemusí nijak projevovat a v tom případě není nutné ji léčit (v cca 30 % případů).
Nejčastěji však endometriózu odhalíme u žen, které přicházejí na vyšetření pro dlouhodobě trvající bolesti v podbřišku či pro neplodnost. Endometrióza je charakterizována tendencí k recidivám.
Nejtypičtější příznaky endometriózy jsou:
- Bolestivá menstruace – endometriózu nacházíme zejména u těch žen, u kterých se bolestivá menstruace projevila až v průběhu života a dříve nebyla, či se postupně zhoršuje
- Bolestivost při pohlavním styku – charakteristická je tzv. hluboká dyspareunie – tedy bolesti v závislosti na poloze a hloubce průniku. V nejtěžších případech se ženy pro bolestivost pohlavnímu styku vyhýbají.
- Bolestivá defekace – bolesti při vyprazdňování stolice
- Bolestivá mikce – bolest břicha při močení
- Chronická pánevní bolest vystřelující do konečníku, beder, dolních končetin, často zhoršení bolestí vsedě
- Krev ve stolici či v moči v období menstruace
Rozlišujeme základní 4 typy endometriózy:
- Endometrióza pánevní pobřišnice (peritoneální endometrióza)
Tento typ endometriózy je charakterizován malými, povrchovými ložisky do několika mm, která jsou rozeseta po pánevní pobřišnici, což je velmi tenká blána, vystýlající dutinu břišní. I tato malá ložiska mohou způsobit poměrně velké bolesti. Řešením je v těchto případech jednoduché chirurgické odstranění či destrukce ložisek pomocí laparoskopie. Řešení těchto nejjednodušších případů endometriózy patří do spektra základních operačních zákroků každého gynekologického pracoviště.
- Endometrióza vaječníku (ovariální endometrióza)
Tento typ endometriózy je závažný u žen, které plánují těhotenství. Na vaječnících endometrióza vytváří cysty – dutiny naplněné hnědou tekutinou („čokoládové cysty“), které mohou dosahovat i velkých rozměrů (až 10cm). Jak cysty samy o sobě, tak i jejich opakované chirurgické odstraňování může způsobovat postupné poškození tkáně vaječníku. Proto by léčba těchto cyst u mladých bezdětných žen měla být soustředěna do specializovaných center, nejlépe s přímou návazností na metody asistované reprodukce.
- Endometrióza dělohy (adenomyóza)
Tento typ endometriózy není naštěstí u žen ve fertilním věku příliš častý. Jedná se o ložiska endometriózy lokalizovaná ve stěně děložní. Kromě typických příznaků endometriózy se tento typ může projevovat i velmi silným či nepravidelným děložním krvácením. U starších žen je řešením odstranění dělohy, u mladých žen plánujících graviditu je však nutné tyto případy řešit ve specializovaných centrech.
- Hluboká infiltrující endometrióza (DIE = deep infiltrating endometriosis)
Jedná se o nejzávažnější formu onemocnění. Endometrióza v těchto případech tvoří velké vazivové uzly, které mají tendenci prorůstat do struktur a orgánů ve svém okolí, vytvářet velmi pevné srůsty a „slepovat“ tak jednotlivé orgány velmi pevně navzájem. Nejčastěji se tyto uzly nacházejí za dělohou, v oblasti mezi pochvou a konečníkem (tzv. rektovaginální septum), mohou tak prorůstat do stěny tlustého střeva, do močovodů, do pánevní stěny. V oblasti před dělohou mohou takto infiltrovat stěnu močového měchýře. Řešením jsou v těchto případech velmi náročné operace, jejichž cílem je uzly a srůsty kompletně odstranit. Vzhledem k tomu, že jsou často nutné i současné operace na střevě, močovém měchýři či močovodu, je zde většinou nezbytná mezioborová spolupráce (chirurg, urolog). Tyto operace by měly být prováděny pouze na vysoce specializovaných pracovištích s bohatou zkušeností s řešením těchto případů a se zajištěním kvalitní mezioborové spolupráce. V ÚPMD se řešením těchto případů dlouhodobě zabýváme.
ÚPMD má mnohaletou tradici v diagnostice a léčbě endometriózy. Pacientky s nejzávažnější formou endometriózy – tzv. hluboká infiltrující endometrióza (DIE-= deep infiltrating endometriosis) – soustředíme z celé České republiky. Podstatou úspěchu chirurgické léčby hluboké endometriózy je zkušenost s pokročilou radikální laparoskopickou pánevní chirurgií a fungující mezioborová spolupráce. Závažné formy hluboké endometriózy řešíme převážně laparoskopicky a spolupracujeme s chirurgy a urology, kteří mají také dlouhodobou zkušenost s minimálně invazivní, tedy laparoskopickou radikální pánevní chirurgií. Výhodou dlouhotrvající a stabilní mezioborové spolupráce s malým týmem chirurgů a urologů je společná zkušenost s tímto specifickým onemocněním.
Při operacích na střevě spolupracujeme se specializovaným týmem z chirurgické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) – prof. MUDr. Robert Gürlich, DrSc. (přednosta kliniky), MUDr. Lukáš Havlůj.
Při předpokládaném výkonu na močovém měchýři či močovodu spolupracujeme se specializovaným týmem z urologické kliniky 3. LF UK a FNKV – MUDr. Petr Klézl (primář kliniky).
V diagnostice závažných případů endometriózy provádíme podrobná předoperační vyšetření na našem ultrazvukovém pracovišti.
V případech, kdy je endometrióza spojena s léčbou neplodnosti, je možné našim pacientkám nabídnout navazující péči v našem IVF centru a navázat tak metodami asistované reprodukce bezprostředně na operační řešení.
V případech podezření na postižení střeva spolupracujeme při diagnostice s radiologickým oddělením Nemocnice Jablonec nad Nisou (prim. MUDr. Jaromír Frydrych).